Pożyczka pod zastaw nieruchomości jako łatwy sposób na wyjście z zadłużenia


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są stosunkowo oryginalną propozycją na naszym rynku propozycji finansowych. Jednakże w swojej konstrukcji przypomina już dobrze nam znane kredyty bankowe przydzielane przez standardowe banki. Wypada jednak wskazać na nieco ważnych rozbieżności.

Główna z nich to podmiot, który to jest w stanie przekazać kwotę postulowanej pożyczki. W przypadku gdy przy zwykłym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to jeżeli mówimy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już podmiot prywatny. Zazwyczaj jest to osoba fizyczna która prowadzi działalność gospodarczą w przedmiocie przekazywania pożyczek lub pośredniczenia w sprzedaży nieruchomości.

Analiza zdolności kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy to następna rozbieżność między pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Bankowe instytucje finansowe chcąc podtrzymać zdrową politykę kredytową są zobowiązane do analizowania i weryfikacji osób, które są zainteresowane otrzymaniem kredytu. Dzięki temu mają, przynajmniej statystyczne przesłanki aby zakładać, że kredyt będzie spłacany w sposób odpowiedni.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości działa na trochę odrębnych regułach. Pożyczkodawca nie posiada bowiem możności przetestowania potencjalnej osoby która jest zainteresowana pozyskaniem pożyczki. Nie dzierży dostępu do BIK innymi słowy do głównego narzędzia jakim dysponują bankowe instytucje finansowe. Z związku z tym wymagane jest stosowanie solidnych zabezpieczeń spłaty pożyczki